Usuwanie odciaków

usunięty odcisk podolog warszawaJak skutecznie usunąć odcisk?

Odciski, czyli dokuczliwe zmiany na skórze stóp zbudowane są z nadmiernie zrogowaciałych komórek naskórka, wtłoczonych w głąb skóry – tworząc rdzeń, które przybierają barwę żółtą, miodową, a niekiedy nawet ciemną – brunatną, jeśli nacisk uszkadza także naczynia włosowate skóry. Charakterystycznym objawem związanym z występowaniem odcisku jest dość silny ból, który utrudnia chodzenie, pojawia się przy każdym nacisku, każdym kroku. Pacjenci określają go jako wyjątkowo nieznośny, a to dlatego, że podrażnione są wszelkie struktury poniżej odcisku – łącznie z tkanką okostną.

Gdzie pojawiają się odciski?

Odciski są odpowiedzią na przeciążenie miejscowe na stopie, dlatego pojawiają się w miejscach bardzo charakterystycznych, np. na stawach międzypaliczkowych (zwłaszcza, jeśli występuje palec młotkowaty, ale także skrajny – mały palec stopy), pod główkami kości śródstopia (płaskostopie poprzeczne!), a także w przypadku specyficznej budowy stopy (stopy bardzo szczupłe, stopy osób starszych z zanikiem podściółki tłuszczowej, stopy o szerokim przodostopiu).
Odciski mogą pojawić się także w miejscach, gdzie sztywny, zbyt wąski but uciska na skórę stopy.

Jak usuwać odciski?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów, które działają zmiękczająco i – przynajmniej teoretycznie – pomóc mają w walce z odciskami. Najczęściej jednak powodują one nadmierną macerację, uszkodzenie zdrowej skóry wokół odcisku, a sam rdzeń – pozostaje nieusunięty i powoduje dalsze drażnienie. Szczególnie na tego typu preparaty powinny uważać osoby z cukrzycą i niewydolnością krążeniową, gdyż każde uszkodzenie naskórka może nieść za sobą poważne konsekwencje – chociażby związane z tworzeniem się owrzodzenia.

Najwłaściwszym rozwiązaniem jest fachowe usunięcie odcisku bez uszkodzenia żywej, zdrowej skóry wokół. Zabieg taki z całą pewnością przeprowadzi doświadczony podolog, który przy użyciu specjalnych sterylnych narzędzi przyniesie ulgę na pierwszym zabiegu. Co ważne, zabieg taki zazwyczaj jest niebolesny! Po zabiegu zakładany jest odpowiedni opatrunek, który przyspieszy regenerację skóry i zapobiegnie podrażnieniom.
Podolog także wskazuje odpowiednie działania domowe, aby uniknąć ponownego pojawienia się odcisku.