Zrogowacenia na stopach

Zrogowacenia na stopachZrogowacenia na stopach

Wszyscy wiemy jak nadmiernie narastająca skóra potrafi dokuczyć w codziennym życiu. U niektórych osób jest to jedynie defekt kosmetyczny, niekiedy jednak potrafi sprawiać ból i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Mówiąc o zrogowaceniach myślimy najczęściej o modzelach lub odciskach, czyli zmianach na skórze stóp, które pojawiają się w miejscach nadmiernie obciążonych (związane przeważnie z deformacjami). Są jednak choroby skóry, które powodują nadmierne grubienie skóry niezależnie od miejsca, budowy stopy, noszonego obuwia czy pielęgnacji. Mowa tu o rogowcach skóry.

 

Bardzo charakterystycznym objawem są punkty na skórze, często ułożone w skupiskach, gdzie skóra występuje w zdecydowanym nadmiarze, jest bardzo twarda, wyraźnie odgraniczona od otoczenia. Pomiędzy nimi zauważyć zdrową, cienką skórę. Wielokrotnie cechy rogowca skóry można zaobserwować w wywiadzie rodzinnym, choć nie u każdego pacjenta.

Często zmiany związane z rogowcem są bolesne, co zdecydowanie obniża komfort życia i chociażby chodzenia. Pacjenci sami nie są w stanie sobie poradzić z takimi zmianami, a nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do nasilenia problemu!

 

Co zatem możemy zrobić jeśli do czynienia mamy faktycznie z rogowcem skóry? Przede wszystkim konieczna jest prawidłowa diagnoza! Podolog, który zajmuje się profesjonalną pielęgnacją skóry potrafi określić z jakim rodzajem zmiany skórnej mamy do czynienia. W zależności od tego, czy rozpoznamy odcisk, modzel czy jednostkę chorobową skóry, możemy wdrożyć odpowiednie działania. Fachowe oczyszczenie zmian zrogowaciałych i dobór odpowiednich preparatów, pozwolą na uzyskanie optymalnych efektów, a przede wszystkim pozbycie się uciążliwego dyskomfortu. Niestety, w przypadku rogowca, możemy minimalizować rogowacenie, aczkolwiek nie pozbędziemy się go na zawsze, gdyż przyczyna ma podłoże autoimmunologiczne.

Regularne, właściwie przeprowadzane zabiegi w gabinecie podologicznym to jedyna słuszna droga, aby jak najdłużej cieszyć się komfortem chodzenia, a także znaczną poprawą estetyki skóry stóp.