Nadmierne rogowacenie

Nadmierne rogowacenie

odciski modzeleTwarda pożółkła skóra, bolesne zrogowacenia na podeszwie stopy, bądź na grzbietach palców często spędzają sen z powiek swoim właścicielom. Dla jednych jest to kwestia estetyki, dla innych to poważny dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania.
Usunięcie zrogowacenia jest stosunkowo prostą czynnością, jednak zastanówmy się dlaczego nasza skóra tak się zachowuje? Skąd biorą się odciski? Modzele?

Bo na wszystkie ciała fizyczne działają siły…

Nie będziemy liczyli nacisku ani uczyli fizyki:) Wystarczy, że uświadomimy sobie, że na naszych stopach opiera się cały ciężar naszego ciała! Obciążenie kilkudziesięciu kilogramów to nie lada wyzwanie na co dzień, a co dopiero, jeśli uprawiamy sporty (bieganie, tenis, wspinaczka ściankowa) bądź z uwielbieniem nosimy obcasy? Powoduje to miejscowe przeciążenie układu ruchu, zmianę rozkładu sił, a tym samym rekację obronną naszego organizmu.

Skóra jest największym organem naszego ciała, a jednym z jej zadań jest ochrona organizmu przed destrukcyjnym wpływem środowiska zewnętrznego, czym jest również nacisk. Dlatego też podczas zwiększonego nacisku, powodujemy fizjologiczną odpowiedź – wzmocnienie bariery ochronnej. Warstwa rogowa naskórka pogrubia się, twardnieje, aby – wbrew pozorom – o nas zadbać.

Wpływ wieku

Najczęściej na nadmierne rogowacenie narzekają osoby dorosłe i dojrzałe. Nie zdarza się, aby dziecko o prawidłowo ukształtowanych stopach posiadało modzele. Związane jest to z budową nie samego kośća, ale także tkanek miękkich – u osób młodych zwiększona jest ilość tkanki łącznej, podścióli tłuszczowej, która amortyzuje kości, jest dla nich swoistą „poduszką” (później nawięcej tej tkanki pozostaje pod guzem piętowym). Z wiekiem natomiast tkanka ta ulega zanikowi, co widoczne jest w obrębie całego organizmu, a na stopach staje się to wyjątkowo dokuczliwe. Kiedy twarde kości nie mają odpowiedniej amortyzacji, skóra przejmuje fukcję amortyzatora i – chcąc je ochronić – pogrubia się i twardnieje…

Deformacje stóp

Z deformacjami stóp boryka się coraz większa część społeczeństwa. Nie będziemy się tu rozwodzić nad ich etiologią, jednak wpływ wadliwego ukształtowania ma kluczowy wpływ na tworzenie się odcisków i modzeli.
Deformacje zmieniają zupełnie biomechanikę stopy, a najczęściej spotykanymi są: płaskostopie poprzeczne, które powoduje wzmożone rogowacenie w okolicy centralnej części śródstopia; paluch koślawe (halluxy) zwiększające ucisk całego środstopia i nacisk na pierwszą głowę kości środstopia oraz na okolicę małego palca; palce młotkowate – z powodu wysoko wyniesionego stawu międzypaliczkowego, który permanentnie jest uciskany przez obuwie, skutkuje utworzeniem twardego rogowego czopa – odcisku, bądź z powodu podwinięcia opuszka i silnego uciskania – tworzenia się zmiany modzelowo-odciskowej na koniuszku palca.
Oczywiście wyżej wymienione deformacje mogą ze sobą współistnieć i nasilać dolegliwości ze strony skóry.