Pękające pięty

Pękające pięty

Bardzo częstym problemem w obrębie stóp jest odczuwalna nadmierna suchość skóry. Wyjątkowo często stan taki obserwuje się w obrębie pięt. Naskórek, który jest suchy, oddziela się, łuszczy, jest nieelastyczny, powoduje, że odczuwamy dyskomfort w postaci ściągniętej, napiętej skóry, a w dotyku zauważamy szorstkość, ostre nieprzyjemne fragmenty naskórka są często także przyczyną uszkodzeń na na cienkich pończochach czy rajstopach…

pękające pięty

Pękająca skóra pięt. Stan przed i po zabiegu.

Z reguły w takich sytuacjach działania pacjentów skupiają się na pumeksie czy tarce kosmetycznej w zaciszu własnej łazienki… Czy słusznie?
Aby skutecznie walczyć z pękającą skórą na piętach należy przede wszystkim zrozumieć jej fizjologię i doszukać się przyczyn takiego stanu. Niezwykle istotne jest rozważenie, czy z naszym układem hormonalnym jest wszystko w porządku (głównie rola tarczycy), suchość obserwowana jest także w przebiegu chorób metabolicznych, np. cukrzycy, wzmaga ją nadwaga, nieodpowiednio dobrane obuwie oraz skarpetki.
Specjalista podolog pomoże w doborze właściwych preparatów pielęgnacyjnych, dobranych indywidualnie do zastanego stanu skóry, a podczas wizyty przeprowadzi specjalistyczny zabieg na pękające pięty.
Przede wszystkim, przy użyciu frezarki każda pojedyncza szczelina może zostać bardzo precyzyjnie wygładzona. Fachowe narzędzia pozwolą na spłycenie brzegów w zakresie nie naruszającym skóry właściwej, a zarazem nie pozostawiając zbędnych fragmentów. Jest to kluczowe działanie, aby zminimalizować ryzyko powtórnego wysuszania brzegów pęknięć. Pamiętajmy, że samodzielne nadmierne ścieranie, aby zmniejszyć dolegliwości i ograniczyć narastanie skóry jedynie nasili problem! Jest to mechanizm obronny naszej skóry. Ponad to, pumeks usuwa naskórek wyłącznie w jednej płaszczyźnie, omijając newralgiczne zagłębienia. Specjalistyczny zabieg kończy się aplikacją środków zmiękczających i regenerujących.
W zakresie pielęgnacji domowej Pacjent otrzymuje środki do nawilżania, uelastyczniania oraz kąpieli stóp, aby na długi czas cieszyć się komfortem stóp.