Stan zapalny palucha – opis przypadku

Stan zapalny przy wrastającym paznokciu

Bardzo częstymi gośćmi w naszym gabinecie podologicznym są osoby, które mają różne doświadczenia związane z leczeniem ich stóp. Problemem szczególnie trudnym, z tendencją do częstych nawrotów jest wrastanie paznokcia.
Wrastające paznokcie znacznie utrudniają codzienne fukcjonowanie. Wiąże się to z bólem, wysiękiem krwi i ropy, opuchlizną. Obcenie część pacjentów nadal nie jest świadoma istnienia podologów, nie wiedzą o istnieniu specjalistycznych gabinetów. Korzystają zatem z tradycyjnych metod leczenia wrastających paznokci, czyli chirurgicznej resekcji całkowitej bądź klinowej paznokcia, która nie zawsze, niestety, jest ostatecznym rozwiązaniem problemu.

Oto przypadek pacjenta, który początkowo samodzielnie próbował wyleczyć pojawiający się stan zapalny wokół płytki paznokciowej, a w związku z niepowodzeniem, przeprowadzona była resekcja klinowa paznokcia (widoczny ślad po cięciu przy macierzy). Niestety, stan zapalny, obrzęk oraz znacznie nasilony wysięk w dalszym ciągu się utrzymywały, a problem z wrastaniem pojawił się także od strony przyśrodkowej stopy, przy drugim wale paznokciowym. Wtedy pacjent postanowił skorzystać z pomocy podologa.
wrastający paznokieć warszawa
Już na pierwszej wizycie zostały oczyszczone wały paznokciowe oraz założone opatrunki osuszające i przeciwbakteryjne, aby szybko zagoić stan zapalny. Zaordynowana została także codzienna pielęgnacja domowa. Po zniwelowaniu stanu ostrego – założona klamra ortonyksyjna celem korekcji kształtu płytki paznokciowej. Stan taki pozwala na zupełnie normalne fukcjonowanie, aktywność fizyczną, kąpiele itp. Edukacja w zakresie prawidłlowych nawyków pielęgnacyjnych stóp i odpowiedniego skracania paznokci pozwoli na zachowanie dobrego stanu stóp i uniknięcie problemów w przyszłości.