Usuwanie modzeli

Usuwanie modzeli

Jak skutecznie walczyć z modzelami?modzele na stopie

Nie wszyscy z nas spotkali się z określeniem modzel. Czym on jest? To nic innego, jak nadmiernie zrogowaciała skóra, która powstaje w miejscu największych przeciążeń na stopie i tam, gdzie brakuje odpowiedniej amortyzacji.  Dlaczego tak się dzieje? Otóż funkcją skóry jest ochrona tkanek głębiej położonych i nie dopuszczenie np. do zranienia, co mogłoby wiązać się z początkiem infekcji. Jeżeli nacisk jest tak duży, że istnieje ryzyko otarcia, pęknięcia, uruchamia się mechanizm obronny w postaci szybszego namnażania się warstwy rogowej naskórka, aby jak najszybciej wzmocnić ten obszar. Zbite, obumarłe komórki naskórka tworzą właśnie modzele.

W związku z naciskiem, modzele powstają w określonych miejscach na skórze. Tam, gdzie punktowy napór jest największy. Najczęściej jest to śródstopie, krawędzie stóp, stawy międzypaliczkowe czy opuszki w przypadku palców młotkowatych. Dlaczego? Ponieważ deformacja, zniekształcenie, wada ustawienia stopy zmieni punkty najbardziej obciążone. Dlatego właśnie modzele występują u osób, które cierpią z powodu płaskostopia, halluxów, zniekształconych palców stóp. Także wiek nasila występowanie modzeli. Dzieje się tak dlatego, że z jednej strony ilość zniekształceń na stopie jest większa, a także zanika częściowo podściółka tłuszczowa, która działa jak naturalny amortyzator, poduszeczka. Nie bez znaczenia jest także rodzaj noszonego obuwia. Buty z twardą, cienką podeszwą, obcasy, buty zbyt wąskie, powodują zwiększony nacisk na struktury stopy.

Co zrobić jeśli modzele się pojawią?

Kluczowe jest zrozumienie problemu i przyczyn powstawania zmian. Najczęściej pacjenci próbują samodzielnie ścierać, ścinać, zmiękczać zrogowacenia na stopach, co daje im chwilową ulgę. Jednak nieumiejętne postępowanie prowadzić może wręcz do nasilenia zmian! Ciągłe, głębokie złuszczanie, przypadkowymi narzędziami doprowadzi do zwiększonej reakcji obronnej skóry i jeszcze szybszego rogowacenia.modzel usunięty w gabinecie podologicznym PodoGabinet

Jeśli występują u Ciebie modzele, najwłaściwszym postępowaniem będzie konsultacja z podologiem i zabieg odpowiednio dobrany do Twoich potrzeb. Podolog, dysponując wiedzą i  specjalistycznymi narzędziami, potrafi określić przyczynę problemu, dokładnie usunąć modzele i wskazać najlepszy sposób pielęgnacji domowej. Jeśli to konieczne, zaproponuje wizytę u fizjoterapeuty celem doboru wkładek korygujących do butów. Najczęściej praca nad modzelami jest kilkuetapowa  i odbywa się w gabinecie podologicznym a działania kontynuowane są w domu.

Jeśli więc podejrzewasz u siebie modzele, zapraszamy do gabinetu podologicznego PodoGabinet w Warszawie, aby zdiagnozować Twoje stopy i zająć się nimi w profesjonalny sposób.