Wrastający paznokieć – opis przypadku

Wrastający paznokieć – opis przypadku

wrastający paznokiec klamraProblem z wrastającymi paznokciami jest niezwykle dokuczliwy. Kiedy pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i bolesność, a zaraz potem – ziarnina i wysięk ropny z krwią, kłopot narasta. Taki stan utrudnia codzienne funkcjonowanie, każdy krok czy niewielki dotyk sprawiają ból, a pacjent próbuje wszystkiego, co mogłoby pomóc zniwelować te odczucia. Szukając miejsca, gdzie można się udać i uzyskać oczekiwaną pomoc, Pacjenci napotykają na swej drodze różnych ludzi: od kosmetyczek, poprzez lekarzy, aż do podologów. Nie zawsze jednak pomoc te uzyskują, a efekty są dalekie od zamierzonych. Poniżej krótki opis przypadku Pacjentki, która z powodu paznokcia przeszła wiele różnych zabiegów i metod, które jednak nie były doskonałe.

Wszystko zaczęło się niewinnie. Eleganckie pantofle na firmowe spotkanie, które jednak -jako, że dość dopasowane – nieco uciskały paznokcie. Po powrocie do domu odczuwalny był dyskomfort, jednak najgorsze pojawiło się po kilku dniach. Palec spuchł, bolał o wiele bardziej, a Pacjentka wybrała się po pomoc. Dowiedziała się, że można na wrastający paznokieć założyć specjalną klamrę korygującą, która pomoże w gojeniu palca. Jakież było jej zdziwienie, kiedy zamiast polepszyć stan palca, spowodowało to pogorszenie i szybkie pojawienie się dużej hipergranulacji…

 

stan zapalny wrastajacy paznokiecPacjentka do naszego gabinetu trafiła w dość rozległym stanie zapalnym. Pełna wiary, że jeszcze uda się uratować ten wrastający paznokieć. Wybujała ziarnina, spory wysięk. Założona klamra drutowa. Zdziwienie jednak wywołał fakt, że Pani nie miała założonego żadnego opatrunku, który mógłby wpłynąć na procesy gojenia! Obecnie rynek medyczny oferuje wiele rozmaitych opatrunków dopasowanych do rodzaju rany: od obsuszających, przeciwbakteryjnych, po utrzymujące wilgoć, amortyzujące, pochłaniające wysięk, żelujące, oczyszczające… W przypadku, kiedy założona jest klamra drutowa nieumiejętnie, może ona zupełnie nie wpłynąć na korekcję i gojenie palca, a wręcz pogorszyć zastany stan, co właśnie się stało.

 

 

wrastajacy paznokiecPacjentka nasza została szczegółowo poinformowana o planowanym procesie gojenia palca, a za jej zgodą – przeprowadzone zabiegi. Przede wszystkim oczyszczono wały paznokciowe i założono opatrunki, które zmniejszały wysięk, absorbowały bakterie, oraz przede wszystkim – izolowały paznokieć od tkanki miękkiej, dzięki czemu mogła ona się goić. Prawidłowo założono klamrę ortonyksyjną. Podniesienie paznokcia, który wrastał w ciało i stosowanie środków antyseptycznych oraz szczególna dbałość o higienę przyniosły wymierne rezultaty w krótkim czasie. Tkanka ziarnista została usunięta, a palec odzyskał dawno utracone zdrowie.