Zielony paznokieć

Zielony paznokieć

Paznokcie są rogowymi tworami, które w warunkach zdrowia spoczywają ściśle na łożysku. Są przejrzyste, cienkie, przylegające. Jednakże na skutek przebytych urazów, przeciążeń miejscowych, osłabienia organizmu czy po niefachowo wykonywanych zabiegach kosmetycznych, może dojść do częściowego zaburzenia tego stanu i odklejenia się paznokcia. Miejsce to staje się wówczas osłabione i bardzo podatne na infekcje, zarówno grzybicze jak i bakteryjne.
Najczęstszym przypadkiem, kiedy paznokieć atakowany jest przez specyficzne bakterie, jest zakażenie Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczką ropy błękitnej. Umiejscawia się ona pod płytką paznokciową dając objawy w postaci charakterystycznych zielonych plam. Przez infekcję dochodzi do pogłębienia onycholizy (odklejenia paznokcia) oraz rozwoju bakterii na pozostałym obszarze. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do całkowitego zejścia paznokcia. Do zarażenia bakterią dochodzi najczęściej w miejscach publicznych, w basenach termalnych, saunach, podłogach, po których chodzi wiele osób.

W przypadku stwierdzenia istnienia bakterii Pseudomonas, należy wdrożyć działanie przeciwbakteryjne, które pozwoli zniszczenie kolonii bakterii i umożliwi właściwy odrost paznokcia. Podolog, jako specjalista, pomoże w oczyszczeniu newralgicznego miejsca na paznokciu oraz wskaże odpowiednie środki lecznicze. Bardzo ważną kwestią jest także wzmocnienie ogólnej odporności organizmu, co przyspieszy leczenie w obrębie paznokcia.

Przypadek zakażenia pałeczką ropy błękitnej w obrębie paznokcia

zielony paznokiec

Zakażenie bakteryjne w obrębie paznokcia.


Paznokieć został odgnieciony w bucie, a powstała pod nim kieszeń spowodowała dogodne warunki do rozwoju bakterii. Onycholiza jest stanem, gdzie pacjent nie jest w stanie odpowiednio oczyścić kieszeni tworzącej się pod płytką paznokciową. Pacjentkę zaniepokoiło pogłębianie się specyficznej, zielonej plamy pod płytką paznokciową. Zgłosiła się ona do gabinetu podologicznego. W obrazie bakteriologicznym stwierdzono infekcję P.a. Dokładnie oczyszczono miejsce zakażenia, wskazano właściwe środki dezynfekujące, przeciwbakeryjne i regenerujące łożysko, aby odrastający paznokieć mógł prawidłowo zastąpić chore miejsce.