Zimne stopy

Zimne stopy

zimne stopy
Zimno to nieprzyjemne czucie, z którym spotykamy się wielokrotnie. Niekiedy jest to doznanie bardzo uciążliwe, zwłaszcza, jeśli trwa przez dłuższy czas. Zmarznięte stopy powodują dyskofort podczas codziennego fukcjonowania.
Skąd ten problem?
Najczęściej winowajcą jest niewydolne, osłabione działanie układu krążenia, a w związku z tym ograniczony transport krwi w najbardziej odległe miejsca ciała, czyli właśnie do kończyn. Drobne naczynia krwionośne (np. w stopach) szybciej ulegają też zwężeniu w przebiegu np. miażdżycy, przez co ukrwienie tej części ciała jest ograniczone.
Nie bez znaczenia jest też funcjonowanie poszczególnych narządów ciała: serca, nerek, tarczycy, jeżeli wiemy o ich zaburzonej pracy, możemy podejrzewać prawodopodobną przyczynę zimnych stóp.
Niezwykle istotną rolę odgrywa także poziom stresu, któremu ulegamy. Nie od dziś mowi się o lodowatych dłoniach i stopach w chwilach silnego zdenerowania, kiedy to obkurczeniu ulegają naczynia, a krążenie skupia się na zaopatrzeniu w krew dużych organów wewnętrznych organizmu. Zwykle po opadnięciu emocji, ciepłota w kończynach wyrównuje się.

Najczęściej jednak odczuwalny jest wpływ środowiska – w zimowe, mroźne dni, jesteśmy o wiele bardziej narażeni na marznięcie stóp. Jak temu zapobiegać? Przede wszystkim zadbać o ciepłe, bawełniane skarpetki i obuwie wykonane z dobrej jakości materiałów. Konieczne jest , aby nie dopuścić do wilgoci w obrębie stopy – obecnie dostępne są na rynku zaawansowane technologicznie tworzywa odprowadzające wilgoć z wnętrza buta, przy jednoczesnym działaniu wodoodpornym z zewnątrz. Warto zadbac także o dietę – zimne stopy przestaną dokuczać jeśli poprawimy krążenie krwi: stosowanie przypraw takich jak cynamon, imbir czy papryka chili pobudzą jej przepływ. Ruch, aktywny wypoczynek także pozytywnie wpłyną na ogrzewanie naszych stópek.

Bardzo pomocne są także zabiegi wpomagające krążenie, rozgrzewające i stymulujące krążenie krwi w stopach. Wyjątkowo, w okresie jesienno-zimowym, kiedy za oknem nieprzyjemnie wieje, proponujemy zabieg zimowy:
- Zaczynamy od ciepłej kąpieli z dodatkiem ziołowych soli do stóp.
Przygotowujemy w ten sposób stopy do zabiegu, odkażamy, ogrzewamy:)
- Wykonujemy peeling cukrowo-bambusowy, który złuszczy obumarłe komórki naskórka, przez co pozwoli na bardziej efektywne przenikanie środków pielęgnacyjnych. Dodatkowo olejek jojoba nawilży i uelastyczni skórę.
- Wykonujemy rozgrzewający masaż stóp, który działa też niezwykle relaksująco. Stosujemy specjalne produkty rozgrzewające, zawierające imbir, kamforę, lawendę, rozmaryn i olej awokado.
- Zanurzamy stopy w ciepłej, aksamitnej parafinie i odpoczywamy.

Efekty: pobudzenie krążenia krwi w stopach, zniwelowanie uczucia zimnych stóp, wygładzenie naskórka, nawilżenie i zwiększenie elastyczności. Zabieg polecany jest także osobom z suchą łuszczącą się skórą.