Grzybica paznokci

Czy to grzybica paznokci?

grzybica paznokci

Zaawansowana grzybica paznokci przed i po zabiegu.

Zdarza się, że paznokcie u stóp stają się zgrubiałe, kruche, odklejają się od łożyska (onycholiza) i sprawiają nie lada kłopot swoim właścicielom. Często takie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji grzybiczej (w przeciwieństwie do innych przyczyn – przerost paznokci).
Grzybice są bardzo rozległym tematem, powodują je różne odmiany drobnoustrojów i obraz kliniczny płytki paznokciowej może być odmienny. Po stwierdzeniu ich obecności należy wdrożyć działania mające na celu ich eliminowanie.

U kogo rozwija się grzybica?

grzybica paznokci 3

Różne obrazy grzybicy paznokci.

Przede wszystkim, należy ustalić przyczynę infekcji. Grzyby, bakterie i wirusy rozwijają się w sprzyjającym środowisku. Organizm z wydolnym układem immunologicznym podczas kontaktu z chorobotwórczym czynnikiem eliminuje go. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy osłabienie znacząco wpływa na rozwój choroby.
Najczęściej spotykane grzybice są u osób dojrzałych, gdzie na skutek zaburzeń krążenia w kończynach i niedokrwienia rozwijają się grzyby. Niezwykle często grzybice są powikłaniem po urazach – po odklejeniu płytki paznokciowej (przeciążenia, uderzenia) czy po resekcji chirurgicznej, gdzie zabrakło higieny powstałej rany.
Przyjmowane leki, przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca) i zaburzenia hormonalne (szczególne znaczenie ma tarczyca) zanacznie wpływają na kondycję paznokci i nie ułatwiają przywracania paznokci do zdrowia.

Jak leczyć grzybicę?

grzybica paznokci 2

Spróchniały paznokieć przed i w trakcie leczenia.

Dotychczas najczęściej leczenie obejmowało środki doustne. Nie każdy organizm jednak wykazuje wrażliwość na leczenie i uzyskuje wymierne efekty.
Grzybica jest chorobą, gdzie nie tylko drobnoustroje, ale i stan organizmu muszą pozwolić na skuteczną terapię. Obok leczenia dermatologicznego, podologia oferuje innowacyjne, nowoczesne metody, które zawierają się w obrębie płytek paznokciowych i nie wpływają destrukcyjnie na cały organizm. Najczęściej rozpoczyna się od oczyszczenia chorego miejsca. Terapia jest zawsze jednak dobierana indywidualnie w oparciu o szczegółowy wywiad i personalne uwarunkowania.

Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją podologiczną. Obejmuje ona wywiad z pacjentem na temat obserwowanych dolegliwości i ogólnego stanu zdrowia, rozpoznanie zmian oraz proponowany sposób terapii (zabiegi, koszt, czas trwania oraz stosowna pielęgnacja domowa).