Nadpotliwość stóp

Nadpotliwość stóp

Nadmierna potliwość jest częstym i przykrym problemem dużej części społeczeństwa. Powoduje ogromny dyskomfort, utrudnia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, a także zwiększa podatność stóp na wszelkie infekcje. Osoby, które zwracają uwagę na zwiększoną potliwość mają problem z doborem odpowiedniego obuwia, a dokuczliwa dolegliwość nie pozwala o sobie zapomnieć.

Pacjent bardzo aktywny fizycznie ze wzmożoną potliwością stóp.

Pacjent bardzo aktywny fizycznie ze wzmożoną potliwością stóp.

Przyczyny nadpotliwości są często różnorakie; poczynając od zwiększonej ilości gruczołów potowych, uwarunkowań genetycznych, etapu życia w którym się znajdujemy, po jego styl – ilość stresów, odżywianie, używki, noszoną odzież czy obuwie. Znane są przypadki, że nagła zmiana trybu życia i zwiększony poziom stresu – np. zmiana miejsca i charakteru pracy – skutkują zwiększonym wydzielaniem potu. Dlatego kluczowym czynnikiem jest szczegółowy wywiad i często współpraca na wielu płaszczyznach – specjalista podolog natomiast dobierze odpowiednie środki medyczne (nie powszechne dezodoranty) ograniczające potliwość i odkażające. Doradzi, w jaki sposób prowadzić domową pielęgnację, jak prawidłowo dobrać odzież i obuwie, a także poradzi z jakim lekarzem specjalistą warto się dodatkowo skonsultować.

nadpotliwosc stop 2

Pacjentka z dużą potliwością stóp po długotrwałym przebywaniu w obuwiu.

Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją podologiczną. Obejmuje ona wywiad z pacjentem na temat obserwanych dolegliwości i ogólnego stanu zdrowia, rozpoznanie zmian oraz proponowany sposób terapii (zabiegi, koszt, czas trwania oraz stosowna pielęgnacja domowa).