Usuwanie modzeli

Rozległy modzel z odciskiem. Przed oraz po zabiegu

Rozległy modzel z odciskiem. Przed oraz po zabiegu

Modzele są jednym z najczęściej spotykanych problemów w obrębie stóp. Są to obszary na stopach z nadmierną keratynizacją naskórka, dość twarde, o miodowożółtej barwie. Podczas chodzenia często powodują dyskomfort, pieczenie, a nawet ból. Powstają one w wyniku nadmiernego ucisku na dany obszar stopy, a to z kolei jest wynikiem takich zmian jak płaskostopie, zmieniona biomechanika z uwagi na urazy czy deformacje stopy. Ogromne znaczenie ma także fizjologiczny zanik tkanki łącznej w procesie starzenia się organizmu – kości stają się bardziej wyczuwalne, brak naturalnej amortyzacji, a to powoduje reakcję obronną organizmu – poprzez silne rogowacenie wytwarza swoją barierę chroniącą przed potencjalnymi urazami.

Usuwanie modzeli

modzele

Duże zmiany modzelowe w miejscach nadmiernie obciążonych. Zdjęcie przed i po zabiegu.

Problem z modzelami należy rozważyć w zakresie terapii, a nie jednorazowego zabiegu. Oczywiście, pierwszym i niezwykle ważnym etapem jest opracowanie zrogowacenia i usunięcie modzela, jednak konieczna jest współpraca z pacjentem w zakresie pielęgnacji domowej. Po zabiegu pacjent otrzymuje wskazówki i zalecenia dotyczące prawidłowych działań w domu, które uzależnione są od indywidualnych uwarunkowań.
Należy pamiętać, że modzele są skutkiem pewnych działań i aby skutecznie się ich pozbyć konieczne jest wyeliminowanie przyczyn ich powstawania.

usuwanie modzeli

Pacjentka zgłosiła się po samodzielnym zastosowaniu środków keratolitycznych, które doprowadziły do poparzenia skóry, a modzele nadal pozostały.

Czego nie robić?

Aby skutecznie pozbyć się modzeli, bardzo często pacjenci wdrażają w życie działania takie jak ścieranie, ścinanie skóry czy stosowanie środków keratolitycznych. Przynosi to tymczasową ulgę i poprawę komfortu chodzenia, jednak w dłuższym okresie czasu doprowadza do nasilenia zmian. Dlaczego? Skóra jest ochroną organizmu przed czynnikami zewnętrznymi – również przed nadmiernym uciskiem. Chodząc na stopach, z każdym krokiem uciskamy pewne miejsca na skórze, w których to pojawiają się modzele (po to, aby skórę wzmocnić, utwardzić). Ciągłe usuwanie naskórka będzie zatem jedynie intensyfikowało działania regeneracyjne, powodowało zwiększone namnażanie się skóry, a w konsekwencji – powiększanie zmian modzelowych.

W zależności od zastanego na stopach stanu, podolog wskazuje odpowiednie środki pielęgnacyjne, samodzielne masowanie, odpowiednie ortezy amortyzujące oraz częstotliwość zabiegów.

Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją podologiczną. Obejmuje ona wywiad z pacjentem na temat obserwowanych dolegliwości i ogólnego stanu zdrowia, rozpoznanie zmian oraz proponowany sposób terapii (zabiegi, koszt, czas trwania oraz stosowna pielęgnacja domowa).