Jak powinien wyglądać profesjonalny pedicure?

podogabinet pedicure leczniczy

Jak powinien wyglądać profesjonalny pedicure?

Dbając o stopy, często zadajemy sobie pytanie czy robimy to właściwie? Jak obcinać paznokcie? Jak usunąć nadmiar naskórka? Czasami szukamy informacji w tym zakresie, niekiedy robimy to intuicyjnie bądź polegając na podpatrzonych technikach choćby u członków rodziny.

Zacznijmy od tego, że skóra stóp ma specyficzną budowę i funkcje. Przede wszystkim musi spełnić funkcję ochronną, dlatego warstwa rogowa w jej obrębie jest grubsza, aby chronić przed potencjalnym uszkodzeniem i wytrzymać nacisk całego ciała na tak niewielką powierzchnię.

Dlatego ciągłe usuwanie tej warstwy ochronnej będzie napędzało spiralę narastania – im więcej i częściej będziemy usuwali skórę (a do tego nieumiejętnie!), tym bardziej będzie ona rogowaciała i wysuszała się!

Jeśli chodzi o pielęgnację paznokci, to kluczowe jest przede wszystkim prawidłowe obcięcie – na prosto. Oznacza to, że kąty paznokcia nie powinny być wycinane wzdłuż, zaokrąglane, gdyż powodować to może problemy z wrastaniem. A wrastające paznokcie to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości na stopach i zarazem najczęstsza dolegliwość, z którą spotykamy się w gabinecie podologicznym. Paznokcie stóp nie mogą być ani za długie, ani zbyt krótkie. Najlepiej, aby kończyły się równo z opuszkiem, chroniąc w ten sposób to delikatne miejsce.

Nie należy także zbyt głęboko wycinać skórek, które okalają paznokieć od strony macierzy – stanowią one ochronę przed wnikaniem bakterii.

Jak zatem prawidłowo zadbać o stopy? Czego oczekiwać po profesjonalnym zabiegu pielęgnacji w gabinecie podologicznym?

Zacznijmy od tego, że każda wizyta, nawet taka, która jest już kolejną z rzędu zaczyna się od konsultacji i oględzin stopy, aby sprawdzić ich stan i ewentualnie zaobserwować niepokojące zmiany.

Zabieg rozpoczyna się (a także kończy) dezynfekcją skóry – aby oczyścić skórę z bytujących tam drobnoustrojów. Co ważne, podolog nie wykonuje kąpieli stóp – jest to ważne z punktu widzenia prawidłowej diagnostyki skóry a także pracy na jej powierzchni – zmacerowany naskórek zaburza właściwą ocenę.

Skracane są paznokcie, ich krawędź oraz powierzchnia delikatnie są wygładzane przy pomocy frezarki. Bardzo ważne jest oczyszczenie wałów wokół paznokci z gromadzących się zanieczyszczeń oraz nadmiaru naskórka.

Gabinet podologiczny to także miejsce, gdzie szczególnej trosce poddane są podeszwy stóp, w fachowy sposób usuwamy hiperkeratozy – odciski i modzele, ale także skórę bez takich problemów należy właściwie potraktować. Przede wszystkim użycie frezarki pozwala na bardzo dokładne wygładzenie skóry zgodnie z przebiegiem linii papilarnych, zapobiegnie to powstawaniu „zadziorków” a efekt zabiegu utrzyma się dłuższy czas.

Zabieg podologiczny kończy się doborem odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych – środka do pielęgnacji paznokci oraz skóry, opcjonalnie pomalowaniem paznokci.

Szczególną uwagę należy zwrócić na stosowane narzędzia – bezdyskusyjny jest fakt, że cęgi oraz frezy muszą być sterylne, a elementy ścierne – jednorazowe. Ponad wszystko dbamy o bezpieczeństwo naszych pacjentów.