Wrastające paznokcie

Czym są wrastające paznokcie?

Wrastający paznokieć jest dość dokuczliwym problemem. Przede wszystkim objawia się bólem, często zaczerwienieniem, obrzękiem, a w zaawansowanym stadium pojawia się stan zapalny i hipergranulacja w okolicy wału paznokciowego. Stan taki utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w przypadku istniejącej infekcji stanowi również zagrożenie zdrowia. Wrastający paznokieć może być jednorazowym przypadkiem, a może także dokuczać swojemu właścicielowi przez lata. Każda z tych sytuacji wymaga indywidualnego rozpatrzenia i znalezienia stosownego rozwiązania.

wrastajacy paznokiec

Stan zapalny przy paznokciu z obecną hipergranulacją. Znaczny wysięk. Konieczne jest założenie specjalistycznych opatrunków celem gojenia palca.

Paznokieć samodzielnie wycinany tak głeboko przez pacjenta. Stan po zagojeniu.

Paznokieć samodzielnie wycinany tak głęboko przez pacjenta. Stan po zagojeniu.

U kogo wrastają paznokcie?

Problem z wrastającymi paznokciami dotyczy pacjentów z wszystkich grup wiekowych: dorosłych, młodzież, dzieci a nawet niemowlęta. Często jest to związane z nieprawidłową pielęgnacją i stylem życia (sposób obcinania, noszone obuwie), przebytymi urazami, infekcjami paznokci, ważny jest także naturalny kształt paznokci oraz predyspozycje, a także sposób chodzenia (rozkład sił) czy deformacje (paluchy koślawe – halluksy).

korekcja paznokcia za pomocą klamry

Pacjent po kilkunastu resekcjach paznokcia. Dopiero za pomocą klamer i opatrunków doprowadzono do pełnego i prawidłowego odrostu paznokcia.

Leczenie wrastających paznokci

Zwalczanie wrastania polega przede wszystkim początkowo na zniesieniu dolegliwości bólowych, a w przypadku stanu zapalnego – na wyeliminowaniu go. Następnie, w uzasadnionych przypadkach, stosuje się korekcję paznokcia – zmianę jego kształtu, aby problem ten nie nawracał w przyszłości. Najczęściej stosuje się klamrę ortonyksyjną, której działanie jest analogiczne do aparatu ortodontycznego. Co ważne, w przeciwieństwie do resekcji klinowej bądź całkowitej paznokcia, metoda ta pozwala na zachowanie paznokcia oraz definitywne zażegnanie problemu.

wrastajacy paznokiec

Pacjentka z głęboko osadzonymi paznokciami. Przeprowadzono korekcję, dzięki czemu paznokcie nie sprawiają dolegliwości.

Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją podologiczną. Obejmuje ona wywiad z pacjentem na temat obserwowanych dolegliwości i ogólnego stanu zdrowia, rozpoznanie zmian oraz proponowany sposób terapii (zabiegi, koszt, czas trwania oraz stosowna pielęgnacja domowa).