Pęknięcia skóry

Pęknięcia skóry

Szczeliny w powierzchni skóry są poważnym i dokuczliwym problemem. Osoby, które doświadczyły bolesnych pęknięć mają problemy z wykonywaniem codziennych czynności, choćby umiarkowane chodzenie urasta do rangi wielkiego wyczynu, gdyż z każdym krokiem pojawia się ból, dyskomfort, a nierzadko również występuje krwawienie mogące zapoczątkować infekcję. Najczęściej pęknięcia występują na piętach, na całych podeszwach bądź w przestrzeniach międzypalcowych. Są one różnej etiologii: niekiedy wystarczy nieprawidłowa pielęgnacja (choćby częste nadmierne usuwanie naskórka), która zaburza naturalne funkcje skóry; czasami zmiana gospodarki hormonalnej, zwłaszcza w okresie okołomenopauzalnym, powoduje silne rogowacenie i późniejsze dokuczliwe pękanie.

pekniecia-skory

Głębokie pęknięcia obejmujące żywe warstwy skóry.

Zazwyczaj szczeliny w powierzchni skóry powodowane są przez dużą suchość i należy wdrożyć odpowiednie czynności pielęgnacyjne, które pozwolą nie tylko na natłuszczenie, ale i na odbudowę naturalnych procesów regeneracyjnych i zdolność wiązania wody przez skórę. Czasami należy także przeprowadzić szereg badań, które mogą być pomocne w ustaleniu przyczyny takiego stanu, a tym samym działania, które znacznie ułatwią leczenie.

Bolesne pęknięcie pięty. Obraz przed oraz po opracowaniu.

Bolesne pęknięcie pięty. Obraz przed oraz po opracowaniu.

Częstym błędem pacjentów, którzy cierpią z powodu pękającej skóry stóp, jest notoryczne stosowanie okluzji, czyli zakładanie np. foliowych woreczków – doprowadza to do rozchwiania funkcji skóry i w konsekwencji problem pogłębia się.
Pomiędzy palcami natomiast pękanie zazwyczaj spowodowane jest maceracją, nadmierną wilgocią i sposobem jest zastosowanie odpowiednich produktów i czynności, które osuszą to miejsce.
Podczas wizyty w gabinecie podologicznym, specjalista podolog diagnozuje problem, przeprowadza odpowiedni zabieg, który zminimalizuje przykre odczucia w obrębie stóp oraz wskazuje na dalsze postępowanie.

pekniecia-skory 2

Liczne pęknięcia w obrębie stóp.

Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją podologiczną. Obejmuje ona wywiad z pacjentem na temat obserwowanych dolegliwości i ogólnego stanu zdrowia, rozpoznanie zmian oraz proponowany sposób terapii (zabiegi, koszt, czas trwania oraz stosowna pielęgnacja domowa).

Zobacz więcej: Pękające pięty