Stopy dziecka
Każdy człowiek zdaje sobie sprawę jak ważny jest aparat ruchu i ile zawdzięczamy możliwości poruszania się. Dbamy o swoich bliskich, a zwłaszcza o dzieci od chwili, kiedy pojawiają się w naszym życiu, jak zatem pielęgnować ich stopy, żeby w przyszłości dobrze służyły i nie sprawiały problemów?
Pielęgnacja paznokci i skóry
Młode mamy i ojcowie często pytają w jaki sposób powinni pielęgnować stopy swojego dziecka od momentu narodzin, żeby nie zaszkodzić i zrobić to profesjonalnie. Rodzice są tak zachwyceni niemowlakiem, że starają się jak najlepiej o niego zadbać, również poprzez obcinanie paznokci. Jednak bardzo miękka, elastyczna płytka paznokcia nie wymaga ciągłego przycinania (mówimy oczywiście o stópkach, u rąk należy paznokcie obcinać). Ponieważ paluszki kształtują się, a paznokcie są bardzo delikatne, najlepiej zupełnie pozostawić paznokcie przez pierwsze pół roku – będą samoistnie kruszyły się wraz z odrostem. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które zapobiegać będzie wrastaniu paznokci w przyszłości.
Dzieciom starszym oczywiście należy fachowo skracać paznokcie poprzez obcięcie na prosto, bez zbytniego zaokrąglania boków, w żadnym wypadku nie wycinać brzegów płytki paznokciowej. Panuje zasada, że lepiej częściej przyciąć paznokcie, a mniej, niż rzadko, a dużą ich część.
W zakresie pielęgnacji skóry przede wszystkim należy dbać o to, żeby nie pojawiały się otarcia, pęcherze, zranienia w obrębie stóp, gdyż z jednej strony jest to nieprzyjemna sytuacja dla dziecka, bolesna, a z drugiej stanowi źródło infekcji i powodować może poważniejsze problemy. Buty powinny przede wszystkim chronić stopy, amortyzować przed urazami, a skarpetki – wykonane z „oddychających” materiałów zapewniać higienę i ochronę.
Zapobieganie infekcjom
Dzieci, z uwagi na słabiej rozwinięty niż u dorosłych układ odpornościowy, są bardziej podatne na wszelkie infekcje bakteryjne i wirusowe. Najczęściej spotykane są zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który atakuje stopy i dłonie, tworząc brodawki (potocznie nazywane kurzajkami). Wirus ten rozprzestrzenia się na powierzchniach, przenoszony z jednej osoby na drugą. Zwykle największe natężenie ich jest na pływalniach, w szatniach, ale także na pieniądzach, poręczach itp., czyli w miejscach, gdzie duża ilość ludzi dotyka danego obszaru. Dlatego ważne jest, aby szczególną uwagę zwracać na higienę (mycie rąk), a po wizytach na basenach czy w hotelach odpowiednio dezynfekować stopy środkami do profilaktyki schorzeń.
Zakażenia grzybicze stosunkowo rzadko pojawiają się na stopach dzieci, jednak trzeba bacznie się im przyglądać, aby w porę zareagować i wdrożyć odpowiednią terapię.
Otoczenie stopy
Niezwykle ważnym elementem jest to, w jakim środowisku znajdują się stopy dziecka. Mowa tu przede wszystkim o obuwiu, o podłożu po jakim chodzą.
Kilkanaście lat temu mówiono, żeby dzieci cały czas nosiły buty wyprofilowane, wyższe za kostkę i unikały chodzenia boso. Obecnie stanowisko lekarzy ortopedów i podologów uległo zmianie. Na skutek obserwacji obecnie dorosłych ludzi stwierdzono, że noszenie usztywniającego obuwia osłabia mięśnie stopy i stawu skokowego, co ma bezpośredni wpływ na większą liczbę kontuzji. W chwili obecnej zaleca się chodzenie boso, po podłożu o różnej fakturze, ciepłocie celem pobudzania i rozwoju receptorów czuciowych, a także buty poniżej kostki – a staw skokowy był nieustannie zmuszony do pracy i dzięki temu wzmacniał okoliczne ścięgna.
Szczególnie zalecane jest chodzenie po miękkim podłożu, np. piasku, dzięki czemu doskonale wzmacniają się mięśnie nie tylko stóp, ale także stawów kolanowych i biodrowych.
Należy zadbać też o odzież, żeby nie skupiała ona wilgoci na skórze, nie podrażniała.
Dbajmy zatem o prawidłowe nawyki naszych dzieci, aby w przyszłości mogły długo cieszyć się zdrowiem swoich stóp. Oglądajmy je dokładnie, żeby zauważyć wszelkie niepokojące zmiany, a w razie stwierdzenia ich – skorzystajmy z pomocy podologa, który pomoże je rozwiązać i przekaże pomocne rady na przyszłość.